Doamne masluieste
A lasat Adrian un comentariu cu un link catre o chestie scrisa de-o domnisoara de la Colectiv
E destul de lunga, da’ poate merita citita.
Daca povestea mai e cum mai e, comentariile rup norma.
Mi se pare mie sau tipul ala – ultimul – o asigura ca va gasi un job? Pentru ca aia-i exact ce-i trebuie – alaturi de urari de multa sanatate. Like, sa nu raceasca, presupun, ca-n rest, as zice ca nu de sanatate si-ar face griji o femeie arsa. Dar, ma rog, ce stiu eu…
Altfel, piesa de rezistenta:
Ce sa zici? Poate un “Doamne masluie-ie-ste…”
Concluzie de romulanca: a iubit-o mult Dumnezeu . Ce? Asa iubeste Isten.
In rest, toate-s bune. Poate mai scoate Loredana un cover, ceva.
Daca ai chef sa-mi dai o cafea, o poti face aici
Sper că s a reținut: ȘAPTE preoți, da?
nu job era vorba, ultimul tip o asigura ca o va ajuta in locul celorlalti calificati si platiti de statul roman. gen daca medicii nu te ajuta, te va ajuta religia.
Romanul cand vrea sa te ajute te trimite la sfantul maslu. Un soi de homeopatie, crezi si te “vindeci”. Dupa ce iti iei si un abonament la un pomelnic, iei vreo 20 de lumanar cu adaos comercial de 1000% . Dupa ce mai donezi si la catedrala prostiei neamului sigur te iubeste Dumnezeu si te vindeci de toate.
La cum descrie fata experienta, daca eram in locul ei, imi rugam familia sa-mi faca rost de o capsula de cianura. Daca nu se putea, ma interesam la ce etaj sunt in spitalul ala… Aia nu mai e viata.
Să mă duc și eu la Maslu ăla, orice pula mea o fi el. Poate mi-aduce înapoi prietenii morți în Colectiv. Inclusiv pe ăla pe care l-am dus personal la groapă. Na, dacă mă roagă doamna să cred și cică ajută… poate ajută.
Băga-mi-aș pula-n morții de ei de țară infectă…
Unde era dumnezeul pizdelor alea cand oamenii ardeau ca niste torte? Ah da: se uita la meci!
Numeni nu spune nimic de medicii infecti de frica sa nu ajunga pe mana lor.
Pe facebook toti sunt viteji dar unul nu se duce sa doneze sange pentru cei in nevoie!
O suta de lunanri si o mie de like-uri fac cat o grefa de piele pentru saraca fata! Aleluiaaaa! #like
Un comentariu din alea multe e sarcastic. Te vor ajuta in locul ” celor calificati si platiti tot de stat”.
Pai baga-mi-as pula-n ma-ta pana ii intra in ghips, da tie ti se pare normal sa aduca medicii pansamente sau medicamente din economiile lor pentru a salva o viata ? Nu ca as fi inuman, da’ oamenii aia lucreaza peste limite, stau in stres sub precizia bisturiului, is batuti si amenintati de victime, unii iau spaga pentru ca nu au cu ce lucra. Iar cercul asta vicious ii trage pe toti in jos. Nu mai aspira la nimic, nu invata nimic, traiesc de pe o zi pe alta “rugandu-se” da nu mai aiba loc alt colectiv, ca tocmai au terminat lotul lunar de bandaje si e abia ziua z.
Asta e un segment gras de populatie. P-astia ii vezi pupand moaste la patriarhie zilele astea. Sau daca nu, pentru ca ploua si e frig, comenteaza pe facebook la modul relevant, pentru ca fix de asta are nevoie fata asta. Sunt exponentiali pentru mentalitatea romaneasca, pășunistă si plina de clisee. Asa a vrut dumnezeu, dumnezeu e mare si te iubeste, mergi la sfântul maslu, bullshit bullshit. Si soacra-mea ii facea cruci lu’ fiu-meu cand plangea din cauza eruptiilor dentare si nu vedea nimic in neregula cu asta. Cel mai bun Nurofen e dumnezeu, gen…
Sincer sa fiu cred ca habotnicia e ultima problema in romania. E mai mult un efect decat o cauza.
ma intreb de ce ai folosit cuvantul victime. nu bolnavi, nu pacienti.
ma bucur ca sunt batuti si amenintati de victime.
incep sa cred ca motivul pentru care sistemele de sanatate sunt cum sunt in strainatate nu e banii, ci atitudinea oamenilor din spitalele de acolo.
stiu, nu e vina ta ca medic si nu poti schimba tot sistemul. dar poti sa nu te ratoiesti la niciun pacient, sa nu dai vina pe el ca e bolnav si sa nu razi in fata niciunei rude. aaa, si sa nu minti in legatura cu rezultatul analizelor. macar atat. asta e gratis.
si daca il vezi pe un coleg ca face cele de mai sus, zi cu incredere, ba, esti idiot!
Vad ca SATANA a patruns in voi, copii, de sunteti impotriva credinciosilor.
Rugati-va la sfantul Maslu sa va lumineze si sa va curete sufletele. Aveti grija sa nu depaseasca 150 de grade, totusi, ca ori ne rugam, ori facem fast food, ce dracu’
O să mă duc să mă tratez cu apă sfințită de la hidrant. Pula mea. După aia zic Tatăl Nostru, un Crezul și am auzit că trece.
https://www.facebook.com/eli.driu/posts/10214414466897105?pnref=story
Niste butoaie de bere nu ar sfinti!!!! Macar sa ai motiv sa te inghesui.
Sa puna nea’ Maslu becuri economice, ca alea nu se incalzesc…
Coborand din ceruri si revenind pe pamant, eu ma intreb cam ce spera sa faca mai departe cei arsi grav, cand arati ca un monstru si atragi toate privirile. Nu de alta, dar indiferent in ce sistem medical te afli, chiar si in cel norvegian sau elvetian, nu cred ca iti poate face nimeni operatie estetica cat sa arati la fel ca inainte. Dupa pozele de pe profilul ei, fata arata chiar bine inainte.
Asta e pe sistem <> ?
Te face pe dracu’… am fost si eu prin spitale destul si sa-mi bag p### ca pana am ajuns la medicii aia exceptionali ( a se citi normali, care mi-au pus diagnosticul corect ) am fost chinuit ca dracu’ , tratamente fara rezultat , etc. Nu stiu cum a reusit tatal meu de m-a dus in cele din urma undeva unde se pricepea ala si m-a operat de urgenta. Spaga bineinteles peste tot. Dar tot n-am mai iesit 100% functional. Deh…. too late. Prea mult timp pierdut pe la doctori prosti. O societate corupta nu poate naste decat structuri corupte. La fel si sistemul de sanatate. Pana ajungi la cineva care stie ce ai , mori cu zile… Eu n-am murit, dar daca nu dadea tata ce cand trebuia cine stie daca mai scriam acum…
Nu zic ca daca ma nasteam “afara” nu mi se putea intampla. Dar p### mea… cateodata si daca ai banul in mana o belesti. A nu se citi ca zic ca banul nu conteaza, cum afirmau unii la comentariile de la postul cu “trebuie sa ma reorientez”. Conteaza totul . TOTUL. Backgroundul in care te-ai nascut, materialul genetic, grija primita de la parinti, ……., ….., ……., banii, dar cel mai mult NOROCUL. Fara noroc orice altceva e frectie la picior, inclusiv toti banii din lume, chit ca esti in Ro, UK sau US… Fara noroc iti bagi p### in ea de viata. Ask Steve Jobs.
Intre era .. ce nu te ucide te face mai puternic.
Dar voi v-ati prins de smecherie? Daca zici doamne-ajuta sau “sa-ti dea dumnezeu ceva”, gata. Nu mai trebuie sa faci nimic mai departe.
E treaba lui Dumnezeu – tu, ca manager, ai delegat. Mai departe, se ocupa ala cand are timp. Tu ai facut tot ce puteai.
E ca atunci cand vezi pe facebook ca micutul Oliwahe moare de foame. Dai un like si mai departe ii trimite facebook o pizza.
Prin urmare, gata – s-a rezolvat cu colectiv si spitalele. Doamne-ajuta, lol.
:))))
Daca e sa o luam asa … nu e prost cel ce cere ci cel care da, pana la urma. Cred ca toate minciunile in viata tin pana la un moment unde iti dai seama ca….. de fapt………… . Numai ca unii nu se trezesc niciodata. Adica, voi cand v-ati dat seama ca Mos Craciun nu e real? Uite eu mi-am dat seama ca nu cand eram mic si m-a luat tata prin targ pe la Valea Cascadelor si aduceau rusii jucarioare… pfoaaa…. am vazut o masinuta si dupa aia l-am tot batut pe tata la cap ca vreau FIX D-AIA, el nu ca nu avem bani ca bla bla… Si ca sa vezi ce mi-a adus mosul :))))) Plm, un plastic ordinar dar apoi cand m-am gandit…. :))) Asa si cu Dumnezeu, bah chiar stiam si alte rugaciuni in afara de Tatal nostru, cand bagam cateva zeci de dorinte pe seara inainte de culcare. Dar asa e cand esti mic si prost. Din 3-5 minute de bagam …. da-mi doamne sa… si sa am …si sa fie …. si mai vreau si d-aia…. am ajuns intr-un final pe masa de operatii sub anestezie partiala si ala ma taia cu ceva mecanic nu cu bisturiul si eu (desi cu anestezie partiala) plangeam de nu mai puteam de durere. Si atunci mi-am dat seama ca singura rugaminte cu care mai ramasesem… ( da doamne sa fiu sanatos ) n-a fost sa fie nici aia. Bah, nu zic ca nu o fi pe undeva prin univers ceva chestie peste intelegerea mea, poate ca e, poate ca nu, dar e clar ca nu i-a pasat prea mult de mine. Asa ca fiecare cu cararea lui. Cred ca avea liniile telefonice ocupate or something cand am incercat sa contactez… :))) Whatever… asta a fost in cazul meu.
Dar cred ca fiecare si-a dorit ceva la un moment dat si …. a luat-o in bot fix ca multi altii. Numai ca … unii tot insista.
There’s seemingly nothing but chaos.
Si ca fapt amuzant am luat un bilet la loto 6/49 pentru joi, dar nu pun si “la noroc” (numarul random generat de aparat) ci doar 6 numere scoase din burta de mine. Evident la alea scoase din burta n-am luat nimic DAR au iesit ultimele 3 cifre de la noroc. Numai ca n-am dat 1 leu in plus sa imi treaca DA , in loc de NU aparatul :))))))))))) Castigam si eu ceva acolo, dar “n-a vrut Doamne Doamne” :)))))) Dupa cum ziceam…totul tine de noroc ( cine are).
Eu mereu incurc stanga cu dreapta cand aprind lumanari la biserica. E de rau?
Ce pula mea de relevanta are cu care mana aprinzi lumanarile si ce pula mea cauti la biserica si daca te duci acolo, de ce pula mea cumperi lumanari si de ce le aprinzi?
Sa-mi bag pula daca nu ma simt fix alien cand vad o discutie de romani despre biserici and shit.
Doamne-ajuta.
Nu imi vine sa cred cum vorbesti Manoware ! Sa nu-mi spui ca nici casa n-ai sfintit-o ! Dar masina ?
Boss, nu, ca noi avem religii diferite. Nici casatoria religioasa n-am facut-o, traim in pacat. Oricum, nici nu stiu daca-s p-aici papistasi de-aia de-ai ei.
Greu de digerat textul ăla, dar altfel foarte corect. E amuzant că singurele spitale pe care lumea le vede mai de doamne ajută, cel puțin din jumătatea de Sud a țării, sunt în București.
Iar dacă acolo-i așa, plm, no-comment. Știi tu treaba aia cu să deschidem o afacere în provincie că se mută ei bucureștenii.
Se mută, până când au nevoie de o operație, sau să nască, sau.
OCH si ISIS pe de-o parte, iar dupa e Spitalul Judetean Constanta … diferenta de la cer la pamant. Oricum e stiut ca tot ce e de stat nu poate fi administrat bine.
Nu cred ca exista pe lumea asta (pentru muritori) vreo interventie sa te faca nou dupa arsuri atat de grave, dar nici nu e sfarsitul lumii si unica solutie e sinuciderea ca estenic nu mai e ok tipa. mai important e sa treaca durerile, restul e can can.
Nu nou, dar macar tratamentul sa nu fie ca-n evul mediu
Mai citeste odata postarea de pe FB. Nu aveau paturi in ordine, era mizerie, dezinfectant de o firma cunoscuta pentru falsificat produse, doctori de cacat si suficiente infectii si durere cat sa nu poata mananca ori vindeca.
Ba, da’ voi mai tineti cum era plin p-acolo de tineri d-aia destepti si frumosi care protestau si herpaderpeau?
Asa-i ca erau cool ei si urmau sa schimbe treburile?
Da’ hai sa va zic partea amuzanta.
Ceva asociatie a victimelor a dat in judecata primaria sectorului 4. Absolut normal, de altfel. Nu stiu cat vor, zeci sau sute de milioane de euro despagubiri. Complet irelevant anyway. Ce este in schimb relevant e altceva: primaria, la randu’ ei, l-a dat in judecata pe Piedone – primarul de-atunci. Si-i cer ei despagubiri lui – de vreo 100 de milioane de euro.
Evident, ala n-are. Procesul se judeca probabil in continuare, da’ omu’ nu are 100 de milioane de euro, ca n-are de unde sa aiba. Gen atata n-a furat nici saracia aia de om.
Si aici intervine partea amuzanta.
Aia cu asociatia victimelor se-ntelege ca vor castiga – in cele din urma, dracu’ stie cand, daca n-au castigat deja. Normal ca li se vor acorda despagubiri – dracu’ stie de cat.
Ei, ia ghiciti voi cine plateste despagubirile alea?
Exaaaact – primaria sectorului 4. Adica voi, lol, ca nu aduc angajatii primariei bani de-acasa. In mod normal, primaria ar plati cu banii luati de la Piedone – cand/daca vor castiga. Doar ca de la ala nu pot lua atat. Hai, vor lua un milion, doua, cat o fi furat si fraieru’ ala. Da’ 100 n-au de unde, orice-ar face.
Si gata – se face dreptate lol. Vinovatu’ n-are de unde sa dea, primaria tre’ sa plateasca, asa ca o sa plateasca – din taxe, impozite si restul si, ma rog, mai taie un parc, un copac, o treaba de pe lista.
Justitie! Dreptate! #colectiv
Mi se pare super tare.
Ce e iarasi super tare e tipa din clipul de mai sus. “Voi de ce NU sunteti aici? Ha?”. Ahahaha – pentru c-am plecat de-acolo, gen. Cateva minute mai incolo – nu vreau sa plec, vreau sa raman, dar NU MAI POT. Ahahaha. Gen 2 years later…
Altfel, Ponta e liber, Piedone parca e si el liber – chiar a incercat sa candideze din nou in 2016 – dupa ce si-a dat demisia pentru ca “onoare”…si aia tot morti sau arsi sunt. GG.
Cum zicea tata pe vremuri, “ce vrei ba, e o tara de academicieni-doctori-ingineri si savanti de renume mondial”. #corect.
^Lol dar tipa aia e atat de proasta ca te face sa razi la un subiect serios.
“Ma forteaza imputitii astia sa plec”. Pai pleaca. A, stai, probabil, de fapt, nu poti, lol, ca deja ai fi plecat.
Lol, ma. Da-i in pula mea. For real. Popor de idioti.
Hai, inteleg aia cu Colectiv. Se mai intampla. Serios. Ar fi frumos sa nu, dar se mai intampla. Orice-ai face, mereu se va gasi un imbecil care sa o arda cu artificii in interior sau pula mea, de-astea. Si bagi regulii, autorizatii, pulameauri, dar pana la urma idiotul oricum o comite si csf, ncsf. Dar hei, ghici ce?
DUPA Colectiv, au castigat alegerile PSD+ALDE. Pai, boss, la Colectiv cine era la putere? PSD? Ponta de unde era? Banicioiu de unde era? Piedone de unde era? (Nu-mi ziceti ca USL nu era PSD).
Deci cum? Si dupa aia, tot PSD? Ahahahhaha.
“Ma forteaza imputitii astia sa plec”. Bine, tu, fata – ce le-ai mai zis-o!
…dupa care a fost si manevra aia cu ordonanta coispe. Si au iesit prostii din case si huooo, huooo. Drept urmare, Dragnea – complet terorizat, se-ntelege – si-a mai cumparat o insula. HUOO, HUOOO! Huo – si pac, ia un 2% de solidaritate! Dar hai ca va dublam salariile. Numai ca vor fi mai mici! Huoo, huoo!
Ahahahahahah, fucking retards. Maine-poimaine se duc si baga dansu’ pinguinului sau ceva, sa arate ca-s seriosi, ca nu-i de gluma cu ei! Si-atunci chiar se pisa Dragnea pe el de frica si doamne-ajuta, mai asfalteaza ceva pe hartie. Bine, nu el, firma aia care n-are nici o legatura cu el, se-ntelege. Huoo, huoo =)))
Sa-mi bag, mai ca-mi vine sa-mi rup o mana si un picior, sa mananc si eu de-alea.
https://www.facebook.com/eli.driu/posts/10214303774289859
As putea zice ca numai ipocriti, dar la ce folos?
Chestia e ca un club privat a organizat ceva cu artificii si finalul a fost nasol. Corect primaria e vinovata ca un clb privat nu a respectat regulile PSI. Ma rog. ca nu i-au controlat la sange ca aia le respecta. Dubios e ca nimeni nu zice nimic de aia cu clubul. Sigur, Piedone e vinovat ca a cazut magareata pe el (miile de primari au fost doar norocosi ca nu s-a intamplat la ei, nu e mai putoare Piedone ca restul. Si acum pe bune, Piedone sau vreuns ef de birou care fix asta trebuie sa faca? Nu poate sti primarul chiar totul ca altfel tot e vinovat si de incendiul de la Giulesti si de moartea aluia cu motocicleta si Oprea), dar firma cu artificii, firma cu clubul (daca e diferita) … si asa s-a ajuns sa se schimbe sistemul, lol, ca un nou sistem va taia in carne vie si va amenda si inchide tot ce nu e conform. Am vazut varianta beta cu ala care mananca din tomberon si ala care doarme ca un purcel in parlament … nu stiu voi, mie mi se par facuti din acelasi aluat.
Nu putem avea corectitudine la nivel mare daca ea nu e la nivel mic. Tinerii frumosi si liberi vor curatenie morala si fizica … ba, da nu vin extraterestrii si arunca hartii pe strada.
Tin minte in camine se puneau pentru incalzit zeci, poate sute de radiatoare, calorifere, aeroterme si nu stiu cum de nu au luat foc ca sobolanii si acolo.
Se circula fara bilet, se fura in stil barbat, nu se platesc taxe … dar vrem chestii. Sa le faca altii, sa le respecte altii, sa ne fie noua bine fara ca noi sa ne schimbam in vreun fel.
S-a dat legea anti fumat in locuri publice si a inceput jihadul. Si pentru ce? Pentru ca se vrea normalitatea si la noi cum e in alte parti. Pai d-aia nu a plecat gagica din timp ca nu-i place ordinea, corectitudinea si cel mai probabil nu-i place munca.
Erm, John, nu-i chiar asa.
Da, aia din club au fost retardati cu artificii and shit. DAR nu ar fi trebuit sa primeasca autorizatie pentru ca pula iesiri, o iesire blocata, tavanu’ cu chestii usor inflamabile, alte alea.
Nu “a cazut magareata” pe Piedone. Daca toate alea erau rezolvate si platea el pentru asta, da, sigur, atunci puteai spune “a cazut magareata pe el”. Da’ acolo nu au fost respectate norme elementare – si totusi au primit autorizatie. De la Piedone, da. Deci nu, nu prea “a cazut magareata” pe el.
Fraierul se duce-n club sau in restaurant sau in alte chestii cu gandul ca e safe – ca de-aia plateste taxe, sa se asigure primaria ca-i “safe”. Primaria nu s-a asigurat ca-i “safe”. Dom’ Piedone le-a dat autorizatia, vazand doar o vaca-n plus de muls. Nu m-ar mira sa fi luat si o spaga faina. Deci nu, nu “a cazut magareata” pe el.
Daca toti kizii aia care-au ars ca sobolanii-n beci ar fi stiut ca locul ala nu e safe, OK, tot s-ar fi dus vreo 40% din ei – teribilism si plm – da’ 60% ar fi mers in alta parte. De vreme ce clubul functiona, au presupus ca e safe, ca are toate autorizatiile and shit. Daca vezi un restaurant deschis, te gandesti ca sta bine la capitolul sanitar – nu te astepti sa se lupte parte-n parte gandacii si sobolanii pe masa ta pentru painea mucegaita sau gen, nici sa vina tanti Maricica dupa ce-a spalat buda sa-ti taie painea.
In other words, Piedone ala e vinovat, primaria e vinovata. Da, si baiatu’ cu artificii and shit e vinovat/retardat, da’ asta nu-i absolva pe primii.
Acolo au taiat aia multe colturi pentru ca plm, profitul rapid era pe primul loc. Si cand s-a imputit treaba, vrem sa dam vina pe Ionel care-a carat un tort cu artificii? Nah, nu merge asa.
Sigur. Deci daca veci un manelist scuipand seminte pe strada, vinovat esti tu – ala care nu-i nici manelist, nici nu scuipa coji epic. Nu e vinovat statu’ ca nu-l amendeaza pe manelist imediat – la sange. Nu – sunt vinovati tot tinerii lol. Pentru ca motive.
Bine, intr-un fel ai dreptate. Chiar sunt vinovati tinerii aia herpaderp si frumoderp. Ca, pula mea, nu de la mine au invatat sa “protesteze” cantand si dansand. De la mine ar fi invatat altele. Si pula mea, cam asa le trebuie daca se strang cu miile in fata unui sediu PSD si tot ce fac e sa raga. Corect.
Tehnic vorbind, chiar e vinovat cineva de la stat (nu stiu daca primarul sau de la aia cu drumurile, habar n-am pe ce drum a murit idiotul si cine-l administreaza) de treaba aia cu motocicleta and shit, pentru ca din cate-mi amintesc, ala a dat intr-o groapa, groapa care nu trebuia sa fie acolo.
Treaba asta cu “nu e vina mea” e un bullshit romanesc. Eu v-as arde cu fierul incins pe ochi pe toti astia care sustineti altceva – si probabil as rade in timpul asta. Eu platesc taxe pentru un numar din motive. Unul din ele e ca vreau sa am drumuri. Daca sunt gropi in ele, ma uit si arat cu degetul, ca-i vina ta. Eu mi-am platit taxele, nu ma intereseaza de ce n-ai reparat tu groapa sau a cui vina e ca s-a format.
@M-erava:
Ti-am zis sa citesti iar pe FB.
Ete, cacat. Tu vrei sa fii troll prost. Uite, din articolul fetei de pe FB:
Compara cu
La ~7 milioane de euro pe an vrei sa spui ca problema era ca nu platesc oamenii impozitele?
Sau coruptia? Hai sa zicem ca directorul spitalului n-avea niciun dubiu ca era apa chioara in sticle, si ca a comandat pe buna credinta, si n-a luat nicio spaga sa comande direct de la Hexi si nu alt furnizor. Stand asa lucrurile, care taxe nene? Ca astora le intrau banii in cont si ei vindeau apa la sticla ca dezinfectant.
Si dupa ca ce de nu i se lipesc grefele si are infectii.
Plm aici sunt deja experimente de genul Burnei/Mengele, avem si noi niste pacienti, sa vedem cat ii tine.
Băi, Ioane, da, ipocriți, la fel eu aș putea spune că tu ai capul în cur.
Uite, eu sunt mai tolerant ca Manowar, chiar cred că, în ciuda faptului că ăia au luat autorizații pe propria răspundere și șpagă, cauzele primare pentru accident și tragedia de după sunt în sarcina organizatorului evenimentului ( propria răspundere trebuie să aibă acoperire,taică) și a participanților. De exemplu, eu nu prea fac nimic pe propria răspundere, dacă trebuie să mi-o asum pentru alții. Nu, taică. Asigurări, hârtii, să își asume (și) alții. Iar astea vin la pachet cu norme. Eu știu că mi-am făcut partea mea de treabă și că acolo se termină răspunderea mea.
Iar participanții că au fost cam lenți și nepregătiți , că uite, colegii mei care au fost acolo s-au prăjit un pic pe maini, da’ numai puțin, că au fost vigilenți.
Pe de altă parte e un club, coaie, lumea se mai îmbată, trebuie să cam ai grijă de ei, că ăia e, comes with the territory, Nu ai un club de legiunea străină unde ăia prezenți acolo sunt antrenați să supraviețuiască în caz de orice. Dacă vinzi băutură și muzică iei în calcul publicul căruia te adresezi.
Și de aici începe partea în care tu ești cu capul în cur.
Pentru că vezi tu, da, accidente se întâmplă peste tot în lume, din varii motive. Dar sunt niste servicii pentru care cetățenii plătesc taxe și care puse toate la un loc ajută la limitarea proporțiilor tragediilor. Că vorbim de servicii de urgență, că vorbim de spitale, că vorbim de implicarea socială a cetățenilor, că vorbim de implicarea politicului.
Păi, băi pulă, când pe canale oficiale Și neoficiale din toată Europa se oferă posibilitatea ca sărmanii ăia să fie mutați undeva cu șanse, se oferă dotări, se oferă orice, iar Banicioiu & Co. ies și spun că “besiți, bă, de aici că la noi e totul ok in spitale, ne descurcam”, iar medicii sunt presați să nu facă public faptul că îi mănâncă viermii cu tot cu pacienți și că dezinfectează cu apă sfințită și că, în general, NU EXISTA nicio unitate pe care să o poți numi spital de secolul 21, aici nu mai e vorba de ipocrizie. E vorba că, una la mână, ai un sistem într-o stare critică, pe care orice element de stres în face să rateze din toate punctele, că nu funcționează decât cu numele.
Iar a doua, că Banicioiu & Co. trebuia să cam înfunde pușcăria pe viață pentru genocid, indiferent de cauzele accidentului.
Nu-i vorba că n-a făcut el nu știu ce, e vorba că le-a refuzat unora ajutorul, care era pe masă, doar de dragul de a arăta bine politic, doar să nu vadă lumea în ce căcat ne scăldam, că într-o țară întreagă nu ai unde să tratezi 60 de arși, dar nu că 60. Și 10 dacă erau, era aceeași problemă, că realitatea e că nu poți trata niciun bolnav în condiții.
Și dacă pui cap la cap toate lucrurile observi că absolut nimic nu funcționează, decât cu intervenții, cu eforturi și ca să faci ceva care să arate cât de cât acceptabil la suprafață, gen, cât să faci o poză, trebuie să iei resurse din altă parte. Și cam despre asta e colectiv, nu despre faptul că după ce arzi e greu să arăți ca nou, sau hi-hi-hi, uite studenții cum se încălzesc ei la resouri și își riscă viața zilnic și nu-i nicio problemă, că parcă săracii ăia se pun în pericol că le place să doarmă cu adrenalină, nu tot din cauza cacatului în care-s forțați să înoate.
Asta da surpriza ca nimic nu functioneaza. Normal ca nu. Nu fuctioneaza spitalele cum vrem, nu functioneaza nimic cum vrem de la pompieri la politie si de la economie la agricultura, dar in lumea in care traim nu aveam parte de ce meritam, ci de ce se poate in situatia in care suntem.
Se putea mai bine fara coruptie, corect, aici nu te contrazic. Mai bine da, dar nu mult mai bine. Nu atat de bine incat sa stam linistiti ca totul e sub control. Cand din 10 lei se fura 6, nu poti face rahatul bici cu 4. Si de nu s-ar fura 6, ci 1 cat in alte parti, tot ar fi 9 lei, iar locurile pe care le admiram investesc 99, daca nu cumva 999 ca au de unde.
Hai sa nu ne dam mai rotunzi decat suntem, asta e situatia noastra, suntem cu 100 de ani in urma si atat putem. Atat poate economia, atat poate educatia, atat poate ADN-ul nostru. Vrem foie gras si noua ne rod matele si avem bani de mici.
Dupa, nu cred ca isi facea cineva iluzii ca pot fi tratati la noi dupa cum meritau tinerii aia. Putea sa iasa si ma-sa lu Banicioiu, cine credea ca in spitale din Romania e cum vedeam la Dr. House? Nimeni. Pana si tanti Aglaia din Urlati a avut de-a face cu doctori si spitale si stie ce lagare de concetrare sunt si ce jeguri sunt cei mai multi medici, dar, repet, aia poate Romania acum. Cu furt, cu nesimtire, cu bani publici risipiti sau sifonati … asta-i tara, ce naiba stati izolati in turnuri de fildes? Adica unii da, ca sunteti plecati la mai bine, dar chiar ati uitat cum e?
Sigur, e nasol, dar nu e nasol ca in Nigeria sau Serbia sau Albania, dar nici bine ca in UK sau Canada sau Australia. Romania, o tara de mijlocul clasamentului cu conditii, surpriza! , de mijlocul clasametului.
La mine clasamentul vinovatilor arata asa (nu ca ar conta, dar atat ma duce capul):
1. proprietarul clubului. cu aviz luat pe spaga sau fara, cu controale sau nu, bai, trebuie sa ai grija de aia care iti dau bani. tu esti primul raspunzator de ce patesc aia acolo. nu trebuie sa vina piedone sa vada daca ai gandaci in bucatarie, nu trebuie sa te lase creierul sa ai un jeg si sa hranesti oameni ca fac toxininfectie alimentara si TU ii amori constient, nu ala ca nu te-a controlat. TU nu trebuie sa ii pui in pericol, iar daca o faci (ca pentru profit o faci) esti un jeg si meriti mai rau decat ce patesc aia din cauza ta.
2. ala din primarie care se ocupa de asta/primarul. ca avizul se da cu o hartie pe propria raspundere sau nu, ma intereseaza mai putin. platesc taxe, controleaza-l.
Nu ne contrazicem, doar ordinea o vad invers.
Nu stiu daca imi permit mai mult, dar sigur as fi plecat in Ungaria/Polonia. Nu cred ca ma tinea Banicioiu de mana sa nu plec din spital.
Ca unii nu-si permit sa plece … aici e nasol. Nici pe aia de la PSD/PNL & co nu i-au adus extraterestii. Multi manelisti, foarte multi, care scuipa seminte si din cauza alora sunt putini care stau in mizerie. Victime colaterale, dar asta-i democtratia … o dictatura a majoritatii.
Nu stiu de ce pare ca discutam in contradictoriu, dar sa-mi explice cineva ce se putea face mai mult? Nu se putea. Ba chiar cred ca din cauza presiunii publice si-au depasit conditia. Un fel de politist cu Logan cu 60 cai a prins 160 in umarirea unui si nu l-a prins ca atat a putut. De ce nu are seria 5 ca aia din Germania? Ca se fura, dar nu de diferenta pana seria 5, ci de diferenta de un Sandero care prindea 180 si care tot nu ar fi dus la un final diferit.
Suntem saraci si d-asta suntem hoti. Nu am ajuns sa furam ca suntem cleptomani sau colectionari de arta, furam de foame.
Saraca fata … saracii parinti care si-au pierdut copiii … saracii naivi care credeau ca tipand cateva nopti se va schimba ceva. Fiecare sa-si faca treaba lui, fiecare sa fie om si sa creasca oameni si poate in cateva generatii nu o sa mai fie Romania proasta clasei.
Coaie, ai probleme la cap?
Ti-a explicat Orbu problema. Dupa “tragedie”, s-au oferit coispe spitale de-afara sa ajute, sa ia ranitii – fara bani! Dar a iesit ministrul pizdii sa spuna ca nu avem nevoie, ca avem de toate, tot ce ne trebuie.
Nu ar fi costat mare cacat sa-i trimita acolo – cel mult transportul (si pariez ca era mai ieftin decat “tratamentul” primit in Romania, fie el si cu apa chioara pe post de dezinfectant).
Cum pula mea “plecai” ba, esti tampit?
Aia erau arsi, vai mortii lor, nici nu puteau misca fara sa urle de durere, ce sa plece, unde sa plece? Si crezi ca le-a zis cineva “coaie, vezi ca la noi dezinfectam cu apa chioara lol”? Le-au zis ca “au de toate”.
Ba da, se putea.
Se putea sa nu ia apa chioara pe post de dezinfectant.
Se putea sa dea doua flegme pe victime, nu sa le spuna ca au de toate cand n-aveau nimic.
Se putea sa-i trateze ca pe niste fiinte umane, nu ca pe niste jigodii infecte care merita chinuite si invinovatite pentru tot.
Se putea sa-i fi urcat in avioane si pula mea si sa-i trimita urgent la unul din spitalele de-afara care s-au oferit sa-i ia.
Se puteau multe.
Ba, coaie, aici nu-i vorba de urmarire. Aici nu-i vorba ca “nu erau bani”. Repet, ieseau mai ieftin daca-i trimiteau pe arsi in alte tari – Germania, Austria si de unde plm s-au mai oferit restul. Nu a fost de furt, cat de sanki-imagine. Si ce s-a ales de imagine? Morti.
Da, ma, directorul Hexiplm fura de foame. N-avea saracul bani pentru a le cumpara doi covrigi copiilor.
Tot ce pot sa-ti spun pe tema asta, cu o oarecare satisfactie, e ca in cateva generatii nici n-o sa mai existe Romania. Ma rog, va mai exista pamantul ala acolo, dar tara, asa cum o stii tu…nu.
Citeste in pula mea inainte sa vorbesti.
si
…iar cand intr-un final au trimis cativa, aia au murit oricum, pentru ca deja erau infectati cu diverse alte mizerii contractate in spitalele dezinfectate cu apa de la Hexi.
TOTI aia implicati in treaba asta, de la baiatu’ de la spital care-a semnat pana la ministrul sanatatii (banicioiu), raed afarat si baietii de la Hexi plm si toti puletii care-au intarziat cu declansarea cacaturilor pentru catastrofe trebuie judecati pentru genocid. TOTI. Asta la noi – ca-n China erau deja impuscati in pula mea.
Ce aberezi tu acolo cu loganuri si sandero si pula-n pizda n-are vreo legatura cu realitatea sau cu subiectul asta.
s-au oferit coispe spitale de-afara sa ajute, sa ia ranitii – fara bani!
Cum pula mea “plecai” ba, esti tampit?
Aia erau arsi, vai mortii lor, nici nu puteau misca fara sa urle de durere, ce sa plece, unde sa plece?
Ionuț.
O să spun două lucruri.
Pe C. (prietenul și ex-colegul meu de la webzine-ul Rocksounds) l-au trimis afară la 5 sau 6 zile după ce au spus că au de toate. L-au trimis în Marea Britanie. Când a ajuns acolo era căptușit de bacterii, inclusiv unele pe care românii, la plecarea lui de aici… nu le specificaseră pe fișa de observație. Probabil au considerat că nu erau importante, na, ce să-ți facă niște bacterii și care să mai fie diferența între două bacterii și cinci? Cred că-ți dai seama, Ionuț, că nu le-a luat din avion. Ajuns la Manchester (spital special pentru marii arși)… ăia s-au speriat de cum putea să fie. Nu știu dacă l-a durut sau nu ceva, că a fost tot timpul inconștient, așa a ajuns la Floreasca, deci nu prea aveau cum să-l întrebe dacă vrea sau nu să plece, am insistat noi pe sălile spitalului să se întâmple asta, până au cedat și au recunoscut situația.
Desigur, pe C. l-am înmormântat, Ionuț. 30 de ani avea și l-am dus la groapă. Și aici intervine chestia mișto. În timp ce doctorilor de-aici le-a fost cerută fișa pacientului și au spus că nu o pot elibera decât mortului sau unei rude a acestuia, dar doar dacă există dovada clară că mortul și-a dat în prealabil acordul pentru eliberarea fișei… băieții de la Manchester au eliberat-o imediat. Sute de pagini de fișă, că a stat vreo 2 luni în coma aia și ăia au notat tot, chiar dacă era greu să scrii numele bacteriilor alea. Și au întrebat în același timp dacă fișa este dorită pentru ca ei, spitalul, să fie dat în judecată în ideea în care nu au făcut tot ce trebuie.
Recunoști o diferență de atitudine, asumare și responsabilitate între “avem de toate/te trimit cu diagnostic trunchiat/pula fișa mortului” și “poftiți fișa, vă putem întreba dacă credeți că am făcut ceva rău”? Ei, dacă recunoști ceva, atunci e bine. Pentru că-ți spun eu că recunoscând asta atunci recunoști bătaia de joc a autorităților din România față de orice.
Și acum, al doilea lucru, din zilele noastre. Au trecut 2 ani și procesul nu a început (amânări peste amânări), barocamera de la Floreasca (inaugurată cu fast de două ori) nu funcționează pentru că nu au un operator priceput pentru ea, nu au angajat și, ține-te bine, spitalele de arși din țară pot găzdui la ora asta doar 19 mari arși SIMULTAN. 19, nene!
Nu focul ăla mi-a răpit mie șapte foști colegi și prieteni, ci incompetența și bătaia de joc a autorităților.
pe lista sa fie trecuti la pedepse si aia ultimul tau paragraf. cu accent mai mare pe dr. sigur, banicioiu, ponta si restul au facut-o pentru imagine, dar dr ce pazeau? daca au facut scandal si au zis ca aia mint si or sa moara, si-au dat demisii, atunci sa fie scutiti, dar daca nu au zis nimic si au tacut ca-s neajunsuri si au dormit in bocanci, sunt partasi si la beci cu ei.
Ce încercam să spun este că nu furtul e cauza primară. Crezi că-n Anglia nus e fură? Ete pula, se fură peste tot. La nemți nu se fură? Ahaha, aș râde să aud asta. Numai că-n Anglia dacă pune Mano mâna pe telefon și zice “coaie, etă balșoi groapa pe stradă la mine și face unguroaica spume c-a călcat strâmb”, ăia apar să astupe și după aia vin la tine la ușă să vadă cum compensează glezna scrântită. Pentru că Mano este plătitor de taxe și plătitorii de taxe se respectă ca să nu cumva să iasă mai rău ce poate fi rezolvat mai ușor. Că na, cine știe unde se ajunge cu o anchetă. Ei, nu furturile ne-au adus în situația asta. Ci faptul că pe noi, pe dragele noastre autorități, nu le interesează nici să mascheze. De vină va fi întotdeauna mortul, oricum. S-ar putea fura și face și treabă. Doar că țara asta nu s-ar chema România dacă ar fi așa 🙂
imi pare rau pentru prietenul tau … undeva, cumva se va face dreptate.
Asta este. Șapte dintre cei cu care am lucrat nu mai sunt, erau ca mine, cei din primul rând al scenei. Și Alexandra era una dintre “noi”, “jurnaliștii” de rock, au cam fost cei mai afectați, luați în plin. Iar cel de mai sus era ca și copilul meu. Și mă oftic, că l-am rugat să se tragă deoparte. Am văzut că vine asta cu 6 luni înainte, am scris despre asta, numai că au avut grijă să mă termine pe tema asta. Poate puteam face mai multe, deși nu cred. Aici nu ai ce face, nu te poți lupta cu ei și eu am văzut asta.
Cât despre dreptate… eu nu am încredere în ea, Ionuț. Dreptatea? Poate doar sub forma morții celor care au ucis să o accept, și poate așa să o accepte și părinții, că altă formă nu cred că poate avea. Pentru că au ucis. Dacă le făceau vânt din prima zi, mulți trăiau și azi. Ca vai de ei, poate, dar vedeau ziua de mâine. Banii și pușcăria nu-s echitabile pentru așa ceva 🙂
Ce pula mea n-ai inteles?
Ranitii/arsii nu puteau cere sa fie trimisi afara. Ca nu erau in stare de asta.
Ar fi trebuit trimisi de catre spitale/ministerul sanatatii – si urgent, nu asa. Nu dupa o saptamana. Nu dupa o saptamana in care au zacut sa fie infectati cu si mai multe cacaturi. Pentru ca daca-l trimiti pe unul cand deja i-ai aranjat vreo 20 de infectii si nici macar nu le documentezi, ca nu care cumva sa te poata trage cineva la raspundere, e cam dificil sa-l mai salveze cineva, ca-s doctori, nu shamani carora le spunele marele spirit al pulii ce-au de facut.
Puteau fi transportati, da. Nu puteau cere ei asta, ca nu erau in stare sa ceara nimic. Si nici n-aveau DE CE sa ceara, daca erau constienti, de vreme ce ministrul fucking “sanatatii” a declarat ca n-avem nevoie de ajutor, ca avem de toate, ca pula sa mi-o ia in falci.
Nu se va face nicaieri dreptate. Pentru ca “dreptatea” ar fi sa fie adunati cei responsabili – am scris mai sus care-s aia – si bagati intr-o camera cu fereastra. Sa poata vedea prin fereastra cum le sunt adunati copiii si bagati in camera alaturata – infecta pana la marginea iadului – si acolo sa li se dea foc boracilor cu usa-nchisa.
Sa poata urmari asta live. Asa, sa vada cum are copiii lor. Dupa cateva ore, sa stingem focul, sa rasturnam cateva tomberoane peste arsi si sa punem rudele mortilor din Colectiv sa semneze hlizindu-se autorizatii pentru a trata arsii aia fix in camera aia. Ca-i safe si are de toate. Asa, razand spre geam – gen e totul OK, boss, stati linistiti.
Apoi sa joace barbut peste boracii arsi ai alora, asteptand septicemia sau ceva, nu conteaza. Eventual sa-i spele cu apa de la robinet, asa, lejer.
…si dupa ce mor toti aia, sa repete rudele/iubitele mortilor din Colectiv procesul si cu vinovatii. Abia dupa, cand au vazut cum e.
Aia ar fi dreptate.
Restul e doar o mascarada, o parodie ieftina pentru prosti. Harneala aia de Romulania in care unul moare in accident de masina (yeah, right) si restu’ bantuie prin tribunale pe banii vostri inca vreo 10 ani numai “dreptate” nu se poate numi.
Ca se va face dreptate poti sa le spui prostilor unde ai tu chef. Nu vorbi pe-aici de dreptate, ca nu v-au cazut coaiele inca suficient de mult incat sa stiti ce-i aia.
…si fa-mi o placere si nu ma lua cu “justitia divina”, daca nu cumva n-ai si-o lista cu “pacate capitale” comise de pustanii aia prajiti in Colectiv. Sau pula mea, sa ghicesc “misterioase sunt caile Domnului”, lol, n-avea nimic cu ei, da’ i-a ars pentru ca, pula mea, ce sa vezi – a vrut sa le testeze credinta parintilor, este?
Meh, gresisi citatul. Corect era “nimeni nu cunoaste planul lui Dumnezeu”, “si-au incheiat misiunea aici, pe pamant”.
Repede sare o femeie sa-mi dea peste nari.
Da, bai, probabil ca ai dreptate, nu stiu, da’ in apararea mea nici nu cred ca te poti astepta de la un tip sa fie la fel de bun la suptu’ pulii ca o femeie.
Las si io asta aici:
” Bacterial infection is a common complication which can endanger the burned patient and threaten his life. The partially damaged integrity of the skin allows devastating superficial infection which, however, is rarely the direct cause of death. In contrast, if bacteremia and consecutive sepsis develop, mortality greatly increases. 75% of patients with extensive burns die as a consequence of a severe infection (14). Invasive forms of infection of subcutaneous tissue layers play an especially important role, as well as surgery-related infections and superficial wound infections. These infections, which are mostly evoked by staphylococci, streptococci and pseudomonads, must be detected without delay and aggressively treated with broad spectrum antibiotics (7, 15). In this context, enterococci of group D and the increasingly common colonization with multiresistant bacteria are especially feared. Due to these multiresistant bacteria, the early use of combined broad spectrum antibiotics is necessary. These antibiotics must be administered early at high dosage, in order to protect the life of the patient.”
Sursa: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2770215/
Propozitia cheie: “75% of patients with extensive burns die as a consequence of a severe infection”
@Johnny: De-aia sunt tinuti astia in mediu steril si sunt spalati/dezinfectati cu chestii serioase, nu parnai.
Doar ca-n Romulania au inaugurat aripa cu o taiere de panglica si i-au spalat cu Hexi shit.
Asa ca-s morti, weeee.
Meanwhile in Romania, asa cum dzeu i-a pedepsit pe satanisti ca asculta rock si d-asta au facut infectii,
http://www.bizbrasov.ro/2017/10/23/politia-sacele-identificat-vinovatul-pentru-incedierea-masinii-oneliei-pescaru-un-soarece-care-ros-cablurile-electrice-ale-masinii-si-produs-un-scurtcircuit/
Ma, sa va fereasca cine vreti voi , de a face o infectie de orice fel in Romania, la cat de bune sunt laboratoarele de analize si cat de megadotate cu imagistica sunt spitalele.
Acum t ani, un incubator cu monitorizare zacea pe holurile maternitati din urbea mea, pentru ca, meh, zona unde urma sa fie amplasat era cica in renovare. Si a stat asa vreo 2 ani, vorbim de un instrument care valora ceva la momentul initial si fusese primit (atentie!) din donatie.
Zilele trecute imi relata indignat un tatic, o cunostiinta, ca fiica-sa de vreo 2 ani a fost tratata cu muulta indiferenta in spital , la modul ca era sa dea ortul popii. Povestea pe scurt, au fost seara la un restaurant, au mancat diverse, tuturor din familie le-a fost rau, el, greata, nevasta varsat, fetita facut febra mare, adica vreo 40,5. Au dus-o la spital, au spus ce cred ei ca este, mama fetei fiind medic, lucreaza in sistemul privat, astia au tratat-o doar de febra. Dupa vreo 3 zile, timp in care mama fetei era sicanata constant ca de ce insista sa stea cu copilul toata ziua si noaptea in salon, face fetita in toiul noptii febra 41,8 cu convulsii. Noroc ca medicul de garda a trecut-o instant pe ceva antibiotic intravenos. Replica doctoritei de pe sectie, nu cea de garda, de a doua zi a fost ca a tratat copilul corect. Respectiva NU a consultat copilul decat 1 singura data in 3 zile si asta cam 3 minute, s-a indicat tratamentul din cadrul comisiei care a analizat cazul. Evident ca dupa 5 zile rezultatul analizelor a fost briliant infectie cu Salmonella.
So, era sa crape un copil de 2 ani in spital, pentru ca NU sunt analize care sa testeze rapid agentul cu care este infectat si pentru ca asta e viata…
Colateral, parintii mai avusesera un copil care se nascuse cu varii deficiente si a murit intr-un final dupa ce s-au chinuit toti vreo 3 ani, pentru ca nimeni nu a vazut la ecograf pe durata sarcinii ca copilul nu e OK, adica un fel de bataie de joc.
Si, pentru ca imi parea incredibil ce se intampla, am intrebat in stanga si in dreapta si a rezultat ca de 27 de ani in judetul in care habitez, nu au fost cazuri de malpraxis impotriva medicilor soldate cu succes.
Nu ca am ceva cu medicii sau ca as avea ceva cu spitalele, dar atata rahat sub pres cat este in sanatate e de groaza.